Pożyczki społecznościowe – nowe rozwiązanie wypracowane przez Fintech

Stosunkowo nowym rozwiązaniem w Polsce wypracowanym i udoskonalanym w ramach branży fintech są tzw. pożyczki społecznościowe (z angielskiego: social lending). Polegają one na zawarciu transakcji pożyczkowej bezpośrednio pomiędzy osobami fizycznymi, a w roli pośrednika występują aplikacje mobilne lub strony internetowe. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści, zarówno dla pożyczkobiorcy, jak i osoby dysponującej nadwyżką finansową. Na czym polegają pożyczki społecznościowe i jakie zalety wiążą się z tym rozwiązaniem z zakresu fintech?

Cała istota pożyczki społecznościowej rozbija się o platformę, na której rejestruje się pożyczkodawca i pożyczkobiorca. Jedna ze stron w odpowiedni sposób informuje o kwocie, którą jest w stanie wygospodarować i na jakich warunkach chce tego dokonać. Druga strona z kolei zgłasza zapotrzebowanie na konkretną sumę pieniędzy i ocenia, czy warunki prezentowane przez pożyczkodawcę są dla niego akceptowalne. W tym czasie platforma może pobrać honorarium za swoje usługi – może to być opłata rejestracyjna, opłata za prowadzenie konta albo prowizja od zawartej umowy pożyczki.

Niepodważalną i najważniejszą zaletą social lending jest możliwość uzyskania pożyczki nawet w przypadku negatywnej historii kredytowej. Większość pożyczkodawców nie wymaga zaświadczeń z BIK ani poręczenia osób trzecich. Z reguły jest to również tańsza opcja niż skorzystanie z usługi „chwilówki” – podczas gdy parabanki rzadko są skłonne do negocjowania oprocentowania, osoby fizyczne chętniej wejdą w dialog. Należy pamiętać, że taki sposób inwestowania jest stosunkowo bezpieczny, a średnia roczna stopa zwrotu (po uwzględnieniu opłat serwisowych) waha się w przedziale od 7 do 10%.

Tak naprawdę, jedynym minusem działania jako inwestor w sektorze pożyczek społecznościowych jest konieczność zapłaty podatku dochodowego. W przypadku social lending, opodatkowanie wynosi 19%, jednak popularyzacja takich portali z pewnością pozwoli zrekompensować konieczność odprowadzania podatków napływem nowych pożyczkobiorców. Z drugiej jednak strony prawodawstwo unijne i polskie patrzy na rozwiązania fintech – https://www.pwc.pl/pl/uslugi/doradztwo-prawne/fintech-insurtech-doradztwo-prawne.html coraz łaskawszym okiem, można zatem oczekiwać, że opodatkowanie to zostanie całkowicie zniesione lub przynajmniej znacząco obniżone.