obwoluta, obwoluty

Obwoluta – czym się charakteryzuje?

Obwoluta to inaczej okładka ochronna, którą zakłada się na właściwą okładkę książki. Ma ona zagięte brzegi, czyli tak zwane skrzydełka. Elementy te zachodzą na wewnętrzne strony okładzin okładki. Warto wiedzieć, iż obwoluta jest drukowana wyłącznie z jednej strony i stanowi ona ochronę okładki, a także spełnia funkcję informacyjno-reklamową. Co więcej, obwoluta jest drukowana na papierze wysokiej jakości, często jest ona także lakierowana lub laminowana.

Co warto wiedzieć o obwolucie?

Dzięki gładkiej obwolucie przymocowanej na okładce oklejonej płótnem można używać bogatszych środków graficznych. Obwoluta jest jedną płaszczyzną, która nie jest rozerwana ani przez skrzydełka, ani przez grzbiet. Dzięki temu może być wykorzystana do jednolitego projektu graficznego. Z powodzeniem można ją umieścić na całej powierzchni. Jeżeli chodzi o materiał, z którego zazwyczaj tworzy się obwolutę może być ona zrobiona na przykład z tomofanu, dzięki czemu będzie ona całkowicie przezroczysta. Obwoluta z tworzywa sztucznego może mieć także zgrzane końce, czyli tak zwane kieszenie, w które wkłada się okładziny okładki. W takim wypadku obwolutę nazywa się kieszeniową. Dzięki użyciu obwoluty można z powodzeniem podnieść standard publikacji oraz poświadczyć staranność edytorską.

Do czego jeszcze może służyć obwoluta?

Przedmiot ten może spełniać funkcję:

zabezpieczającą – dzięki obwolucie każda książka narażona na zniszczenie będzie chroniona przez powłokę tworzoną przez obwolutę. Może ona strzec książkę na przykład przed zalaniem,

informującą – na niektórych obwolutach może być umieszczone na przykład małe logo firmy, grafika albo też niewielki napis. Dzięki temu dowolne książki mogą zostać w łatwy sposób oznaczone i zidentyfikowane, co pozwala je grupować i układać w różnego rodzaju zbiory.